Про бібліотеку

 

ПОЛОЖЕННЯ
про БІБЛІОТЕКУ

                                                   Обговорено та схвалено

                                                   на засідання Педагогічної ради коледжу

                                                  (протокол № 8   від 31.08.2021)


                                  1.Загальні положення

1.1.Бібліотека є обов’язковим структурним підрозділом Коледжу і здійснює бібліотечно-інформаційне та культурно-просвітницьке забезпечення освітнього процесу  в аудиторний та  в позаурочний час. Свою діяльність організовує спільно з педагогічним колективом відповідно до планів роботи і регламентуючої документації, що затверджується директором коледжу.

1.2.Коледж забезпечує правові, організаційні, фінансові та матеріально-технічні умови, необхідні для функціонування бібліотеки, зокрема, належне зберігання, використання та поповнення бібліотечного фонду відповідно до встановлених стандартів, технічних умов, інших нормативних та інструктивно-методичних документів. Приміщення, обладнання, майно бібліотеки утримуються коледжем на умовах безстрокового і безоплатного користування та знаходяться в його оперативному управлінні.

1.3.У своїй діяльності бібліотека керується Конституцією України, законами України «Про освіту», «Про бібліотеки і бібліотечну справу», іншими чинними нормативно-правовими актами у сфері освіти, науки, культури,  бібліотечної справи, Положенням про коледж та цим Положенням.

1.4.Бібліотека своєю діяльністю сприяє реалізації державної політики в галузі освіти та культури, дотримується принципів гуманізації і демократизму, пріоритету загальнолюдських цінностей та моралі.

1.5.Бібліотека доступна та безкоштовна для користувачів, якими є  здобувачі освіти, викладачі, працівники коледжу, вихователі дошкільних установ, вчителі міста.

1.6. Порядок доступу до бібліотечних фондів та іншої бібліотечної інформації, перелік основних послуг і умови їх надання визначаються правилами користування бібліотекою, які затверджуються директором коледжу і складаються на основі типових правил користування бібліотекою.

1.7. Бібліотека має штамп зі своєю повною назвою.

1.8.Ліквідація бібліотеки можлива лише в разі ліквідації коледжу. У цьому випадку фонди бібліотеки перерозподіляються між бібліотеками освітянської галузі за встановленим порядком.

1.        Основні завдання.

2.1.Формування бібліотечного фонду відповідно до інформаційних потреб користувачів та освітніх програм коледжу.

2.2.Бібліотечно-інформаційне забезпечення освітнього процесу шляхом повного, якісного і оперативного обслуговування всіх категорій користувачів бібліотеки.

2.3.Сприяння вихованню гармонійної, морально досконалої особистості, свідомої свого громадського обов’язку, відкритої до інтелектуального, духовного і творчого розвитку.

2.4.Пропагування та розкриття через книгу змісту загальнолюдських цінностей, історичної, наукової та культурної спадщини, ідей національного державотворення.

2.5.Організація і ведення довідково-бібліографічного апарату бібліотеки.

2.6.Формування інформаційної культури користувачів, прищеплення їм навичок користування книгою та бібліотекою.

2.7.Координація діяльності бібліотеки із структурними підрозділами коледжу та громадськими організаціями, співпраця та взаємодія з освітянськими бібліотеками та бібліотеками інших систем і відомств.

2.        Зміст роботи. 

3.1.Формує  універсальний,  з урахуванням профілю коледжу, бібліотечний фонд, який відповідає запитам та інтересам користувачів. У нього включаються: довідкова, навчальна, технічна, навчально-методична, науково-популярна та художня література, періодичні видання та інші документи, необхідні для організації освітнього процесу.

3.1.1.  Здійснює організацію, раціональне розміщення та облік основних і додаткових бібліотечних фондів, їх зберігання та реєстрацію.

3.1.2.  Аналізує використання бібліотечного фонду, веде роботу з його популяризації за допомогою відкритих переглядів літератури, книжкових виставок тощо.

3.1.3.  Обслуговує читачів у режимі роботи абонемента та читального залу.

3.1.4.  Забезпечує довготривале зберігання бібліотечного фонду відповідно до санітарно-гігієнічних вимог та нормативів розміщення документів.

3.2. Здійснює довідково-бібліографічне і бібліотечно-бібліографічне обслуговування користувачів бібліотеки, використовуючи всі форми і

    методи колективного та індивідуального обслуговування.

3.2.1. Безкоштовно забезпечує читацький контингент коледжу основними бібліотечними послугами.

3.2.2. Складає списки літератури на допомогу викладачам коледжу, виконує всі види бібліотечних довідок, проводить бібліографічні огляди тощо.

3.2.3. Організовує для здобувачів освіти бібліотечні уроки. Пропагує бібліотечно-бібліографічні знання шляхом проведення індивідуальних бесід, консультацій, організації книжкових виставок та інше.

3.3. Створює і веде систему бібліотечних каталогів і картотек (абетковий і систематичний каталоги та абетково-предметний покажчик до нього, систематичну картотеку статей, тематичні картотеки) з метою

    багатоаспектного бібліографічного розкриття бібліотечного фонду.

3.4. Спільно з громадськими організаціями та викладачами коледжу проводить читацькі конференції, літературні та музичні вечори, усні журнали, Дні інформації, Дні спеціаліста, Дні бібліографії, літературні марафони,  інші масові заходи, передбачені планом  роботи коледжу.

3.5. Вивчає і впроваджує в практику роботи кращий бібліотечний досвід і нові інформаційні технології.

3.6. Бере участь у діяльності бібліотечних об’єднань, онлайн-семінарів, вебінарів.

3.7. Складає регламентуючу та планово-звітну документацію бібліотеки.

3.8. Забезпечує підвищення професійного, загальноосвітнього та культурного рівня працівників бібліотеки.

4. Управління, структура та штати. 

4.1.Відкриття бібліотеки коледжу можливе за наявності відповідної матеріально-технічної, науково-методичної бази: приміщення, початкового книжкового фонду, книгосховища, абонемента, читального залу, забезпечених необхідним бібліотечним обладнанням, бібліотечною технікою, охоронними і протипожежними засобами, стабільного джерела асигнувань на комплектування фондів і утримання бібліотеки, штату бібліотеки.

4.2.Забороняється використовувати приміщення бібліотеки для робіт, не передбачених завданнями бібліотеки.

4.3. Керівництво і контроль за діяльністю бібліотеки здійснює директор коледжу, який затверджує регламентуючу документацію, річні плани

та звіти бібліотеки, відповідає за створення відповідних умов для функціонування бібліотеки, призначає і звільняє з посади бібліотечних працівників.

4.4.Штат бібліотеки та посадові оклади встановлюються згідно з чинними нормативно-правовими актами та з урахуванням обсягу роботи.

4.5.Організацію роботи бібліотеки здійснює завідувач бібліотеки, який підпорядковується директору коледжу, є членом педагогічного колективу і входить до складу Педагогічної ради коледжу.

4.6.Бібліотечний працівник повинен мати повну вищу освіту відповідного напрямку підготовки . Коло посадових обов’язків бібліотечного працівника визначається на підставі посадових інструкцій. Посадові оклади визначаються  відповідно до діючих схем у межах асигнувань, передбачених на заробітну плату, відповідно до кваліфікаційних вимог.

4.7.Бібліотечні працівники підлягають атестації згідно з чинним законодавством.

4.8.Виконання робіт бібліотечним працівником, не передбачених даним Положенням, оплачується додатково або компенсується додатковими вихідними.

4.9.Режим роботи бібліотеки встановлюється директором коледжу відповідно до внутрішнього трудового розпорядку. Щоденно дві години робочого часу виділяються на виконання внутрішньої бібліотечної роботи. Один раз на місяць у бібліотеці проводиться санітарний день (у цей день бібліотека користувачів не обслуговує).

4.10.Бібліотека розміщується в ізольованому, пристосованому приміщенні, яке відповідає умовам обслуговування користувачів і зберігання бібліотечних фондів, забезпечується необхідним бібліотечним обладнанням і бібліотечною технікою.

4.11.Забороняється переміщення бібліотеки без надання їй рівноцінного упорядкованого приміщення для обслуговування користувачів бібліотеки, роботи працівників, зберігання бібліотечних фондів.

4.12.Придбання літератури та інші витрати передбачаються  за рахунок коштів закладу відповідно до встановлених нормативів. Використовуються також цільові вклади (дотації місцевих органів, допомога спонсорів, базових підприємств, громадських організацій тощо), надходження за додатково виконані бібліотечні послуги.

4.13.Бібліотечні працівники несуть відповідальність за збереження бібліотечного фонду та майна бібліотеки відповідно до діючого законодавства.

4.14.Методично-інформаційне керівництво бібліотекою, підвищення кваліфікації її працівників забезпечують регіональні методичні центри.

5. Права, обов’язки та відповідальність. 

5.1. Бібліотека має право:

5.1.1. Визначати зміст та форми своєї діяльності відповідно до завдань, визначених у цьому Положенні.

5.1.2. Розробляти регламентуючу документацію бібліотеки.

5.1.3. Встановлювати згідно з правилами користування бібліотекою вид і розмір компенсації за збитки, завдані користувачами.

5.1.4. Представляти бібліотеку коледжу на загально-бібліотечних заходах, конференціях, семінарах, круглих столах тощо.


5.2. Бібліотечні працівники мають право:

5.2.1. На вільний доступ до інформації, пов’язаної із завданнями, що стоять перед бібліотекою, а саме: до навчальних програм, планів роботи коледжу.

5.2.2. На щорічну відпустку в розмірі 24-х календарних днів за відпрацьований рік згідно Закону України «Про відпустки» та додаткову оплачувану відпустку згідно колективного договору.

5.2.3. На встановлення надбавок та доплат за розширення зони обслуговування або обсягу виконаних робіт (до 50% посадового окладу).

5.2.4.На представлення до різних форм заохочення, нагород та відзнак, які передбачені для працівників освіти та культури.

5.2.5.Підвищувати свою кваліфікацію на курсах, брати участь у роботі методичних об’єднань, наукових конференцій, семінарів, нарад, «круглих» столів з актуальних питань бібліотечної справи.

 

5.3. Бібліотечні працівники несуть відповідальність:

5.3.1. За дотримання трудової та виконавчої дисципліни згідно з нормативно-правовими актами про працю України та колективним договором.

5.3.2. За збереження бібліотечних фондів згідно з чинним законодавством.

5.3.3. За виконання функцій, що передбачені цим Положенням.

 

5.4. Бібліотека зобов’язана:

5.4.1. Обслуговувати користувачів згідно з «Правилами користування бібліотекою Коледжу».

5.4.2. Не використовувати відомості про користувачів бібліотеки та їх читацькі інтереси з будь-якою метою (крім наукової), без їхньої згоди.

5.4.3.     Звітуватись про свою роботу на засіданнях Педагогічної ради Коледжу, бібліотекою Академії.


                          Правила користування бібліотекою

1. Загальні положення. 

1.1. Правила користування бібліотекою Красноградського педагогічного фахового коледжу розроблені відповідно до Закону України «Про бібліотеки і бібліотечну справу» із змінами і доповненнями, затвердженими Верховною Радою України 21.05.2009р., «Типових правил користування бібліотеками в Україні», затверджених наказом Міністерства культури і мистецтв України від 25.05.2001 р. № 319 і зареєстрованих у Міністерстві  юстиції України 02.06.2001 р. за № 538/5729, «Положення про бібліотеку Красноградського педагогічного фахового коледжу КЗ «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської  обласної ради .

1.2. Правила користування бібліотекою - це документ, що регламентує відносини користувача з бібліотекою, встановлює загальний порядок організації обслуговування користувачів, доступ до фондів бібліотеки, права та обов’язки користувачів та бібліотеки. Правила затверджуються директором коледжу.

1.3. Бібліотека обслуговує користувачів на абонементі та в читальному залі.

2. Порядок запису до бібліотеки. 

2.1. Право користування бібліотекою мають учні ліцею, студенти коледжу, викладачі та працівники коледжу, вихователі  дошкільних установ та вчителі міста. Інші користувачі обслуговуються лише в читальному залі.

2.2. Запис до бібліотеки учнів та студентів здійснюється при наявності учнівського квитка, студентського квитка; інші категорії користувачів - за паспортом.

2.3. На підставі поданих документів на кожного користувача заповнюється читацький формуляр як документ, що підтверджує факт і дату видачі користувачеві документів з фонду бібліотеки та їх повернення.

2.4. Під час запису до бібліотеки користувачі повинні ознайомитися з Правилами користування і підтвердити зобов’язання про їх виконання своїм підписом у читацькому формулярі.

3. Порядок користування бібліотекою.

3.1. Бібліотека  безплатно надає користувачам повну інформацію про склад бібліотечних фондів за допомогою системи каталогів і картотек; консультаційну допомогу в пошуку джерел інформації; документи з бібліотечного фонду у тимчасове користування.

3.2. Бібліотека може надавати користувачам додаткові платні послуги згідно з чинним законодавством (Постанова КМ України № 1271 від 12.12.2011р  «Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватись закладами культури , заснованими на державній та комунальній формі власності», наказу МОН України, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України «Про затвердження Порядку  надання платних послуг державними навчальними закладами» 736/902/758 від 23.07.2010 р.

3.3. Особисті книги, журнали та інші друковані матеріали можна вносити до бібліотеки лише з дозволу бібліотекаря.

3.4. Щорічно у бібліотеці здійснюється перереєстрація користувачів. Користувачі, які не перереєструвалися, бібліотекою не обслуговуються.

4. Порядок користування абонементом та читальним залом.

4.1. Навчальна література видається на абонементі на семестр або на навчальний рік в кількості, що відповідає навчальним планам і програмам.

4.2. Наукова література видається викладачам у кількості 10-15 примірників терміном на 30 днів, студентам - до 10 примірників, іншим категоріям читачів - до 5 примірників на той же термін.

4.3. Художня література видається у кількості не більше 3 примірників терміном на 30 днів. Кількість книг і термін видачі творів, що вивчаються по програмі на уроках - у відповідності з програмою вивчення.

         Користувачі, які не повернули літературу у терміни, визначені пп. 4.1.,4.2.,4.3. цих Правил зобов’язані оплатити поштові повідомлення  бібліотекарів щодо повернення літератури.

4.4. У разі необхідності термін використання документів може бути продовжений, якщо на видання немає попиту з боку інших користувачів або скорочений, якщо видання користується  попитом.

4.5. Для одержання літератури користувач подає студентський квиток або паспорт, подає усний або письмовий запит. За кожний примірник користувач розписується в читацькому формулярі. Після повернення документів до бібліотеки підпис користувача анулюється підписом бібліотекаря, інвентарний номер у читацькому формулярі викреслюється.

4.6. Чергова видача документів можлива лише після повернення взятих раніше документів або після продовження терміну користування ними.

4.7. Рідкісні та цінні видання, альбоми, атласи, енциклопедії, інші довідкові видання, а також поодинокі примірники, книжки підвищеного попиту видаються лише в читальному залі.

4.8. Кількість документів, що видаються в читальному залі, не обмежується.

4.9. Вхід до читального залу з портфелями та великими валізами не дозволяється.

5. Права, обов’язки та відповідальність користувачів. 

Користувач має право:

5.1. Отримувати в тимчасове користування необхідні документи ( на різних носіях інформації )  з фонду бібліотеки.

5.2. Безкоштовно користуватись бібліотечно-інформаційними послугами.

5.3. Одержувати повну інформацію про склад фонду бібліотеки та порядок доступу до нього.

5.4. На консультативну допомогу в отриманні бібліотечно-бібліографічних знань, навичок та вмінь самостійного користування бібліотекою (інформацією).

5.5. Брати участь у заходах, що проводить бібліотека.

5.6. Вимагати дотримання конфіденційності щодо даних про нього та переліку документів, якими він користувався.

5.7. Подавати адміністрації коледжу зауваження, пропозиції щодо роботи бібліотеки.

Користувач зобов’язаний:

5.9. Дотримуватись Правил користування бібліотекою. За порушення Правил користування бібліотекою користувач може бути позбавлений права користуватись всіма пунктами видачі документів (абонемент, читальний зал) на термін, що визначається адміністрацією бібліотеки.

5.10. Під час запису до бібліотеки надати необхідні відомості про себе для заповнення читацького формуляра.

5.11. Дбайливо ставитися до документів, отриманих з фондів бібліотеки (не псувати, не робити позначок, підкреслювань, не виривати та не загинати сторінки) та до довідково-бібліографічного апарату.

5.12. При одержанні документів перевірити їхню кількість та ретельно передивитись їх на наявність пошкоджень, і в разі виявлення дефектів повідомити про це бібліотекаря, який зобов’язаний зробити на виданні відповідні службові позначки. Відповідальність за виявлені в книгах дефекти несе користувач, який користувався нею останнім.

5.13. Документи, одержані з фондів бібліотеки, користувач повинен повертати в установлені терміни.  

5.14. Не виносити з приміщення бібліотеки документи, які не зафіксовані в читацькому формулярі.

5.15. Дотримуватись в приміщенні бібліотеки тиші та гідної поведінки, особи в неохайному вигляді до бібліотеки не допускаються.

5.16. Повідомити бібліотеку в разі зміни місця проживання, контактного телефону, переходу на інше місце роботи.

5.17. На час літніх канікул повернути до бібліотеки усі зафіксовані за ним у читацькому формулярі документи.

5.18. На початку кожного навчального року користувач повинен перереєструватись, пред’явити всю літературу, що значилася за ним та подовжити (при потребі) термін користування нею.

5.19. У разі закінчення навчання, вибуття або звільнення з коледжу повністю розрахуватись з бібліотекою і підписати обхідний лист, де робиться помітка про  відсутність заборгованості.

Відповідальність користувача:

5.20. У разі втрати або пошкодження документів з фонду бібліотеки користувач повинен (протягом 2-х місяців) замінити їх аналогічними або рівноцінними (за визначенням бібліотекаря) документами: примірником того самого видання, якісною копією з нього, виданням, рівноцінним за змістом і вартістю (за визначенням завідувача бібліотеки) або відшкодувати їхню ринкову вартість. Грошова компенсація встановлюється по ринкових цінах, що діють на день розрахунку. При втраті особливо цінних для бібліотеки видань, якщо номінальна вартість втраченої (пошкодженої) літератури значно нижче фактичної, спосіб  розрахунку та його кратність визначається бібліотекою окремо за кожне видання в залежності від його цінності, або по цінах, що визначені каталогами-прейскурантами на закупівлю і продаж букіністичних, антикварних, інших видань на умовах застосування цих цін. Вартість пошкоджених чи загублених книжок та інших матеріалів визначається за цінами, що вказані в облікових документах бібліотеки з урахуванням подальшої індексації вартості їх фондів. Грошова компенсація за втрачені документи з фонду бібліотеки може бути внесена користувачем безпосередньо у касу коледжу.

Заміна втраченої чи пошкодженої користувачами літератури фіксується у спеціальному зошиті і підтверджується підписами користувача і бібліотекаря, що приймає заміну. 

5.21 За  втрату або пошкодження документів з бібліотечного фонду користувачі несуть адміністративну або матеріальну відповідальність.

6. Права та обов’язки бібліотеки. 

Бібліотека зобов’язана:

6.1. Інформувати користувачів про всі види послуг, що надає бібліотека.

6.2. Оперативно задовольняти запити користувачів.

6.3. Вести якісну консультативну роботу, надавати допомогу у пошуку необхідних джерел інформації.

6.4. Вивчати інформаційні потреби користувачів.

6.5. Здійснювати контроль за своєчасним поверненням у бібліотеку документів, виданих користувачам.

6.6. Забезпечувати високу культуру обслуговування.

6.7. Не використовувати відомості про користувачів бібліотеки та їхні інтереси з будь-якою метою, крім наукової, без їхньої згоди.

6.8. Проводити на початку навчального року перереєстрацію користувачів.

6.9. Забезпечувати режим роботи бібліотеки згідно з вимогами коледжу.

6.10. Проводити один раз на місяць санітарний день.

Бібліотека має право:

6.11. Ознайомлюватися з навчальними програмами та планами роботи коледжу, які необхідні для вирішення завдань, що стоять перед бібліотекою.

6.12. Після закінчення терміну користування бібліотечними документами вимагати від користувача їхнього повернення.

6.13. У разі відмови користувача розрахуватись з бібліотекою згідно з вимогами даних Правил (відшкодування вартості неповернених або зіпсованих користувачем бібліотечних документів) виносити цей конфлікт на розгляд керівництва коледжу.

6.14. Позбавляти користувачів права користування бібліотечним фондом за порушення Правил користування бібліотекою коледжу.

6.15. Вимагати від користувачів відшкодування за нанесені бібліотеці збитки згідно з п. 5.20. цих Правил.

6.16. Інформувати адміністрацію коледжу про порушення  користувачами основних вимог користування документами.

6.17. Вимагати від керівництва коледжу не допускати видачі атестатів і дипломів при заборгованості у бібліотеці.

  Правила користування бібліотекою укладені  на основі типових

  завідувачкою  бібліотеки  Куліш Н.А. 

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Бібліотека: сторінки становлення 

           Невід’ємною частиною і важливою складовою забезпечення навчально-виховного процесу протягом всіх років є бібліотека. Як зазначено в матеріалах засідання надзвичайних Констянтиноградських повітових земських зборів від 28 квітня 1910 року, трирічні педагогічні курси, які відкрито 14 грудня 1909 року, нараховували слухачів, мали зразкову школу на 30 учнів, бібліотеку.   На жаль, інформації про роботу бібліотеки, формування її фондів, забезпечення слухачів літературою не збереглося. Але, як дізнаємося із матеріалів Констянтиноградських зборів від 10 травня 1912 року, на зборах ставилося клопотання про винагороду праці бібліотекаря.

 Про подальшу роботу бібліотеки відомо зі спогадів випускників навчального закладу різних років: О. Грінченка 1932,   Є. Лактіонової 1932, Л. Попової 1938, які зазначали, що під час навчання не вистачало підручників і тому доводилось багато часу працювати в бібліотеці.

 У статті колишнього директора Красноградського педучилища М.О.Сазонова «Наслідуємо славні традиції», опублікованій в газеті «Зоря», №41 від 1 травня 1947 року, зазначено, що в 1939 році був організований учительський інститут, який мав чудове учбове приміщення з 18 класних кімнат та 7 обладнаних кабінетів, астрономічну та метеорологічну установки та бібліотеку з книжковим  фондом в 70 000 книг.

Тимчасова окупація німецькими загарбниками  нашого міста принесла багато шкоди культурному життю Краснограда, в тому числі і педагогічному училищу. Спалено учбовий корпус, розграбовано  та знищено учбове майно.

У 1943 році відновлюється робота навчального закладу, а разом з ним і робота бібліотеки, яка знаходилася за адресою : м.Красноград, вул. Шевченка, 56. Завідувачем бібліотеки була Фесенко Софія Петрівна. На кінець 1943/1944 навчального року книжковий фонд нараховував 467 примірників, а в 1944/1945 роках становив 2328 примірників. Користувачами бібліотеки були студенти стаціонарного та  заочного відділення, викладачі. Але дуже мала кількість підручників та художньої літератури, що була в бібліотеці, не задовольняла потреб студентів. Тому викладач природознавства з методикою М.О. Сазонов за відсутності підручника підготував та видав методичні розробки: «Виготовлення та заселення акваріуму», «Пришкільна дослідна ділянка», «Кімнатні квіткові рослини», «Приміщення для тварин в кутку живої природи», «Виготовлення чучел з птахів» тиражом 150 примірників кожен у друкарні газети «Зоря» міста Краснограда, які поповнили фонд бібліотеки. У листопаді 1945 року завідувачем бібліотекою була організована робота по збору книжок для бібліотеки серед учнів педучилища та населення міста. Бібліотека училища розміщувалась в окремому приміщенні, мала книгосховище та кімнату-читальню. Працювала з 8 години ранку до 17 години вечора. У цьому ж році в бібліотеці створюються каталоги, постійно діюча вітрина книжкових новин, журнал рекомендованої літератури та статей, фотомонтажі та виставки, присвячені різним знаменним датам.

Кожного року бібліотечний фонд поповнювався новими виданнями. Але, як зазначається в «Звіті про роботу Красноградського педучилища за 1949/1950 навчальний рік», зовсім відсутні підручники для педучилища з української мови, історії України, зоології, основ дарвінізму, хімії, мінералогії, шкільної гігієни, анатомії і фізіології людини, історії педагогіки, що в значній мірі негативно впливало на роботу викладача та глибину знань слухачів. За навчальний рік книжковий фонд збільшився на 1459 примірників. На допомогу слухачам училища проводилась бібліотечно-бібліографічна робота: складалися рекомендаційні списки літератури, готувалися тематичні добірки для проведення пробних уроків, підбирався різноманітний методичний матеріал для викладачів училища та вчителів базової початкової школи, проводилися індивідуальні та колективні співбесіди по прочитаній літературі, організовувались читацькі конференції.

 Ось як згадує про роботу бібліотеки слухачка Н.М. Лінська , яка навчалась у Красноградському педучилищі в 1947-1951 роках: «Бібліотека розміщалася в будинку по вул. Шевченка, як іти від траси по лівому боці вулиці. Це був другий будинок, другі двері будинку, маленькі східці і коридорчик, від якого відходило дві кімнати: перша – читальний зал, друга – стелажі для книг. Добре пам’ятаю нашу бібліотекарку Фесенко Софію Петрівну, яка допомагала нам розібратися в книжковому царстві. Книга в житті мого покоління відігравала велику роль. Усім хорошим у мені я зобов’язана книгам. В книгах я прочитала про навколишній світ, про Батьківщину, про творчу працю,  про мужність і стійкість, про радощі і страждання людини, про благородні почуття – про любов і дружбу. Книжки збагачували розум, виховували почуття, розширювали світ, відкривали доступ до всього багатства знань, яке назбирало людство, знайомили нас з минулим, розповідали про краї, в яких ми ніколи не були, про події, яких не бачили, про речі, яких не знали. Читали ми багато книг.  Мене цікавили не тільки біографічні повісті, а й науково-популярні книжки, читали наших класиків. З великим успіхом проходили в училищі літературні вечори та читання. Не раз добрим словом, працюючи вже з дітьми, я згадувала Софію Петрівну Фесенко (бібліотекаря), Юрія Яковича Нємченка (вчителя літератури), Григорія Романовича Бернарда (класного керівника). Вічна їм пам’ять.»

У 1955 році бібліотека разом з педагогічним училищем припинила своє існування. 

З відновленням роботи навчального закладу 3 червня 1983 року почала формуватися і бібліотека. Починаючи з першої книжки, до кінця року фонд бібліотеки налічував 4229 примірників книг і розміщувався в невеликому приміщенні площею 50 кв. м. У штаті бібліотеки працював один бібліотекар на 0,5 ставки (Л. В. Косова ).

Збереглася «Таблиця основних статистичних показників роботи бібліотеки педучилища за 1983 рік», з якої видно, що на придбання літератури було використано 2024 крб. 24 коп. Періодична преса не надходила.

 У 1984 році ситуація значно покращилася. На придбання літератури було витрачено 11171 крб., надходило 19 назв газет, журналів. Слід зазначити, що для забезпечення навчальною літературою студентів навчального закладу в цей період допомогу надали Красноармійське педагогічне училище та Харківське педагогічне училище. Покращилася матеріально-технічна база бібліотеки. Загальна площа збільшилася, було організовано читальний зал. У штаті бібліотеки працювало 2 особи: Л.В.Косова,   О.І. Гавриленко .

1986 рік
           
          Протягом десятиліть бібліотека коледжу була та є ключовою ланкою інформаційного забезпечення навчально-виховного процесу. З 1986 року бібліотеку очолювала відмінник освіти України Н. О.Дараган , Обслуговування читачів здійснювали бібліотекарі Л.М. Дзюба, Н.І. Матюшенко, довідково-бібліографічну та інформаційну роботу проводила Н.А. Куліш, які мають спеціальну бібліотечну освіту та великий досвід роботи. 

          2006 рік
              Бібліотека має загальну площу 171,2 кв. м, з них основне книгосховище  має площу 72 кв. м, абонемент для видачі літератури – 11,8 кв. м. Читальний зал займає площу 64,4 кв. м, кількість робочих місць для відвідувачів читального залу – 68.  
      Фонд бібліотеки багатогалузевий і відповідає профілю навчального закладу. Для забезпечення інформаційних потреб викладачів, студентів та учнів ліцею постійно поповнювався книжковий фонд, який за кількісними, типово-видовими та змістовними параметрами відповідав навчальним програмам. З забезпеченні навчально-виховного процесу необхідною літературою в період з 1986 року допомогу надавали різні установи, заклади та фізичні особи – це Харківський національний педагогічний університет ім. Г.С.Сковороди, Харківський обласний науково-методичний інститут безперервної освіти, Асоціація дослідників Голодоморів в Україні, Красноградська районна державна адміністрація, Красноградський районний відділ освіти, Райфайзер-Банк- Аваль, державне спеціалізоване видавництво дитячої літератури «Веселка», компанія «Майкрософт Україна», Красноградський технікум механізації і електрифікації сільського господарства ім. Ф.Я.Тимошенка, Красноградський професійний ліцей, приватний підприємець Л. І. Орєхова, харківські письменники В.П Головінов та П. Л. Гомон, фольклорист і письменник М. К. Дмитренко, поет та викладач коледжу Ю.І. Касілов та вдячні шанувальники бібліотеки.

 Доповнюють фонд вітчизняні періодичні, електронні підручники , електронні методичні напрацювання викладачів коледжу. На основі книжкового фонду, газетних і журнальних статей створюються власні інформаційні бази даних. Велика увага приділяється комплектуванню фонду бібліотеки новими україномовними виданнями, розробленими із врахуванням вимог сучасного навчального процесу, зорієнтованими на останні наукові досягнення, самостійну роботу студентів. 

2007 року розпочалася комп’ютеризація бібліотеки. Бібліотека має 5 комп’ютерів, які підключені до локальної мережі на рівні навчального закладу та підключені до мережі Інтернет. Широкий доступ користувачів до інформаційного продукту, максимальне використання існуючих інтелектуальних інформаційних технологій дозволяє компенсувати нестачу книжкових видань і забезпечити потребу користувачів у різноманітній  інформації.

Користувачам бібліотеки пропонуються  алфавітний та систематичний каталоги, систематична картотека статей, тематичні картотеки, які розкривають бібліотечний фонд. Створено «Картотеку забезпеченості навчальною літературою» (електронний варіант), в якій зібрана повна інформація про забезпечення підручниками та навчальними посібниками чотирьох спеціальностей.

 Інформують читачів про наявні в бібліотеці документи книжкові виставки, перегляди літератури. Працівники бібліотеки беруть участь у засіданнях педагогічних та методичних рад, в загальноколеджних заходах; проводять індивідуальну роботу з користувачами бібліотеки (бесіди, консультації); складають інформаційні списки нової літератури, рекомендаційні списки літератури.

Приділяється увага пропаганді краєзнавчої літератури. Оформлена книжкова постійно діюча  виставка «Край мій – гордість моя» та створена тематична картотека «Харківщина – рідний край».

У квітні 2011 року Н. О. Дараган,  яка працювала завідувачем бібліотеки 25 років пішла на заслужений відпочинок і бібліотеку очолила провідний бібліограф  Н. А. Куліш.   У бібліотечний колектив прийшла працювати випускниця Київського національного університету культури і мистецтв І.М.Хавер.

2012 рік
           
        16 червня 2011 року рішенням VI сесії VI скликання Харківської обласної ради змінено тип та перейменовано Харківський гуманітарно-педагогічний інститут у Комунальний заклад  "Харківська гуманітарно-педагогічна академія” Харківської обласної ради.  До складу академії як відокремлені структурні підрозділи включено Харківський, Красноградський та Балаклійський педагогічні фахові коледжі.
         Сьогодні ми тісно співпрацюємо із колективом бібліотеки Комунального закладу «Харківська гуманітарно-педагогічна академія» Харківської обласної ради, використовуємо електронний цифровий репозиторій наукових праць викладачів та студентів академії,  вебсайт бібліотеки академії, канал на відеогостинґу YouTube.

        Книжковий фонд бібліотеки близько 70 тис.примірників, постійно поповнюється підручниками, монографіями, практично-методичними посібниками, довідниками, автори яких науковці Комунального закладу  "Харківська гуманітарно-педагогічна академія” Харківської обласної ради, методичними напрацюваннями викладачів коледжу, книгами письменників-земляків, дарами вдячних шанувальників книг. У бібліотеці щорічно проходить акція "Подаруй бібліотеці книгу".  Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22.03.2017 р. №177  «Про припинення використання Бібліотечно-бібліографічної класифікації та впровадження Універсальної  десяткової класифікації» був переставлений книжковий фонд бібліотеки коледжу.

         З 2013 року  на початку нового навчального року  за всіма курсами закріпляються бібліотечні куратори, які проводять бібліотечні уроки: 1 курс – «Правила користування бібліотекою», 2 курс – «Література на допомогу позакласній та позашкільній виховній роботі», 3 курс – «Бібліотечно-інформаційне забезпечення самостійної роботи студентів», 4 курс – «Бібліографічний опис творів друку».

    У 2018 році фахівці бібліотеки   започаткували  проєкт «Сучасна молодь обирає бібліотеку»,  на базі бібліотеки почав  працював  бібліосалон  «Книголюб» за участю найактивніших користувачів серед студентів та викладачів.

2018 рік
2020 рік

   У березні 2019 року колектив бібліотеки створив  блог «Бібліовектор» з адресою 5kkbib.blogspot.com. в якому регулярно відображається робота бібліотеки, віртуальні  напрацювання фахівців бібліотеки коледжу.

З метою популяризації бібліотечної справи та для задоволення інформаційного попиту читачів у бібліотеці коледжу  демонструвалися книжкові виставки, перегляди літератури, організовані до календарних знаменних та пам’ятних дат:  «Державні символи України»,  «Соборна Україна: від ідеї до життя», «Вивчаємо право – будуємо державу», «І мова наша солов’їна…», «Новинки літератури», , «Краса і сила жінок в поезії», «Екологія. Безпека. Життя», «Материнська любов найсвятіша», «Чорнобильський біль», «Конституція  незалежної держави», «Україна: сторінки становлення», «Місто, в якому ти навчаєшся», «Правопис у новій редакції»,  «Проблема булінгу в освітньому середовищі», «Толерантність врятує світ» та інші.

До  ювілейних дат  видатних  письменників, педагогів, діячів мистецтва та спорту в бібліотеці   було організовано та проведено такі  масові заходи: 

Літературні читання та літературні години:  «Перший класик нової української літератури» (до  250-річчя від дня народження  І.Котляревського) 2019, «З любовю до людей» (до  90-річчя від дня народження  Д.Павличка) 2019, «Чарівник сміху» (до  130-річчя від дня народження  О.Вишні) 2019,  «Вічне слово Прометея» (до  160-річчя від дня народження І.Франка) 2016, «Зорі і крила натхненної творчості О.Довженка» (до  120-річчя від дня народження) 2014,  «Живу і мислю думою одною» (до  180-річчя від дня народження М.Вовчок) 2013, «Ніжний лірик, пісняр» (до 100-річчя від дня народження А.Малишка) 2012, «Г.С.Сковорода – філософ, мислитель, письменник, педагог» (до  290-річчя від дня народження) 2012,  «Художня спадщина І.Ю.Сенченка» (до  110-річчя від дня народження) 2011,  «Микола Руденко: знаний і незнаний» (до  90-річчя від дня народження) 2010, «Художня спадщина Уласа Самчука» (до  105-річчя від дня народження) 2010.

Педагогічні читання: «Учитель учителів» (до  195-річчя від дня народження К.Д.Ушинського) 2018, «Неповторність і справжня сутність постаті А.С.Макаренка» (до  130-річчя від дня народження)  2018, 2013«Педагогічні погляди Х.Д.Алчевської» (до  170-річчя від дня народження)  2017, «Тарас Шевченко – гордість українського народу» (до  200-річчя від дня народження) 2014, «Теорія і практика вільного виховання М.Монтессорі» 2013, «Х.Д.Алчевська –  видатний педагог» (до  170-річчя від дня народження) 2011, «М.Драгоманов – видатний педагог» (до  170-річчя від дня народження) 2011, «Марія Монтессорі – видатний педагог» (до  140-річчя від дня народження) 2010.

Бібліографічні огляди,  бесіди: «Сімкйні обряди та звичаї» 2021,«Навчаємо хороших манер» 2021, «Парад книжкових раритетів» 2021, «Новорічні свята: минуле та сьогодення» 2020, «Як запобігтим булінгу»   2020, «Як удосконалити самого тсебе» 2020,  «Остап Вишня - талановитий майстер сатири та гумору» (до  130-річчя від дня народження) 2019,  «Перечитуючи  Юрія Збанацького»  (до  105-річчя від дня народження) 2019, «Педагогіка життя» (до  80-річчя від дня народження педагога О.А.Захаренка) 2017, «Незламний співець епохи» (до  120-річчя від дня народження М.Рильського) 2015, «Витязь молодої української поезії» (до  80-річчя від дня народження В.Симоненка)  2015, «Видатний вчений – енциклопедист» (до 300-річчя від дня народження М.В.Ломоносова) 2012.

Дні бібліографії:  «Історія. Шляхами тисячоліть» 2022, «Спорт - це модно, здорово, сучасно» 2021, «Чарівний світ музики» 2020, «Мистецтво – вікно у красу» 2019, «Педагогічна спадщина В.О.Сухомлинського» (до  100-річчя від дня народження) 2018, 2013,  «Дивосвіт рідної природи» (до Дня довкілля) 2015, «Дошкільна освіта незалежної України» 2011.


2019 рік

Дні інформації:   «Вісті Красноградщини - літопис краю»  2022, Новини педагогічної преси 2021, 2019, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010,  «Довідкові  видання. Словники» 2018,  «Який учитель потрібен Україні?» 2012.

            2020 рік

           Усні журнали: «Родинне виховання та народний етикет» 2021, «Чай не змінює світ, чай змінює настрій» 2021, «Віночок українських справ» 2021, «Життя – гра» (до 80-річчя від дня народження В.Лобановського) 2019, «Ми живемо отут, на землі» (до Дня довкілля) 2017, «Краса та сила поетичного слова» 2016, 2015, «Продовження традицій О.Вишні у сучасній літературі» (до  125-річчя від дня народження) 2014, «Твоє майбутнє в твоїх руках» (до Всесвітнього дня здоров'я) 2012, «Ми є. Були. І будем ми й Вітчизна наша з нами»( до  105-річчя від дня народження І.Багряного) 2011.

            Дні спеціаліста:  «Дорога вчителя осяяна любов'ю до дітей» 2018, «Слово про вчителя» 2016, «Сіячі розумного, доброго вічного» 2010.

       В роботу бібліотеки були введені  сучасні, нові форми роботи:  поетичний фестиваль «Поетичний голос рідного краю» 2018,  літературний калейдоскоп «Письменники Красноградщини» 2018, ретро-виставка «Книги з минулого» 2018, літературний портрет «Все, чим живе душа» (до  110-річчя від дня народження письменника-земляка Л.С.Первомайського) 2018, літературні вітальні «Дитячий світ Н.Забілої» (до  115-річчя від дня народження) 2018, «Чарівна поезія П.Воронька» (до  105-річчя від дня народження) 2018.

В бібліотеці постійно проводилися літературні марафони: «Читаємо В.О.Сухомлинського разом» (до  90-річчя від дня народження) 2018,  «Нас єднає Шевченкове слово» (до  100-річчя від дня народження) 2019, «Жінка-легенда» (до  90-річчя від дня народження Л.Костенко) 2020, «Вчитаймося в Лесине слово іскристе» (до  150-річчя від дня народження) 2021, «Григорій Сковорода в часі доби:  артифакти у бібліотеках, музеях, медіапросторі» (до  300-річчя від дня народження)  2022.

  Працівниками бібліотеки створено відео, які можна переглянути на YouTube каналі бібліотеки та власних каналах бібліотекарів: дайджест «Твори – ювіляри 2019 року» , «Українські письменники-ювіляри  2024», фотосесія в бібліотеці, екологічний дайджест «Екологія. Довкілля. Життя», віртуальний калейдоскоп до Дня матері, краєзнавчий калейдоскоп «Місто, в якому ти навчаєшся», літературний  альбом «Перший класик нової української літератури: відомий та невідомий Іван Котляревський» (до  250-річчя від дня народження), флешмоб # Деньубібліотеці, фотоальбом «Бал хризантем», інформаційні дайджести «Новинки літератури», «Голодомор», «Молодь за здоровий спосіб життя», «День вишиванки у коледжі», цикл літературно-мистецької мозаїки: «Сніжний віночок сплітає зима», «Весняна мелодія природи, «Золотими стежками осені» та багато інших.

Працівники бібліотеки надають консультаційну допомогу педагогіч ним  працівникам, здобувачам освіти щодо правильного укладання списків літератури, шифрування індекців УДК статей, тез, неперіодичних видань, встановлення авторського знаку  до методичних дорпобок викладачів. Було створено  презентації та відео  «Правила написання курсових робіт», «Академічна доброчесність», які розміщені на  You Tube каналі бібліотеки коледжу.   

2019 рік

         Працівники бібліотеки беруть активу участь у  загальноколеджних заходах, висвітлюють  свою роботу на сторінках коледжної газети «Вересень» та на  сторінці бібліотеки Facebook. Налагоджена співпраця з бібліотеками міст Краснограда та Харкова. 

Зберігачі вічності – книги, зберігачі вічності – бібліотеки, 

зберігачі вічності – бібліотечні працівники,  які вірно служать цій справі. 

 


 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар